Грудне вигодовування дітей матерями з COVID-19

 Рекомендації щодо грудного вигодовування дітей матерями

з коронавірусною хворобою COVID-19

 1. На сьогоднішній день існують обмежені дані про клінічні прояви і пренатальні наслідки коронавірусної хвороби COVID -19 (далі – COVID – 19), що розвинулася внаслідок зараження плода під час вагітності або новонародженого в післяпологовий період. Вертикальна передача SARS-CoV-2 не була зареєстрована. У немовлят було підтверджено відносно невелику кількість випадків COVID-19 з легким перебігом захворювання.
 2. Грудне вигодовування захищає дитину від розвитку хвороб і смерті в пізньому неонатальному періоді, а також допомагає захистити її протягом усього дитинства. Воно особливо ефективне проти інфекційних захворювань, оскільки зміцнює імунну систему шляхом безпосередньої передачі антитіла від матері.
 3. Всі матері із підтвердженим або підозрілим випадком COVID-19, з будь-якими симптомами, можуть годувати грудьми, якщо це дозволяє їх самопочуття.
 4. Медичний працівник має надати рекомендації жінкам, які годують грудьми або практикують контакт «шкіра до шкіри».

Рекомендації для матерів:

 1. Дотримуйтесь респіраторної гігієни та етикету кашлю. При наявності кашлю чи задишки використовуйте медичну маску під час годування груддю та при перебуванні з дитиною (вхід в зону дитини в радіусі одного метру навколо та в кімнату, де перебуває дитина).
 2. Проводьте гігієнічну обробку рук. Ретельно мийте руки з милом і водою або обробляйте їх спиртовмісним антисептиком до і після контакту з дитиною.
 3. Регулярно очищайте та дезінфікуйте поверхні до яких Ви доторкались. Дезінфікувати слід виключно поверхні, з якими Ви часто контактували, наприклад, дверні ручки, туалет, ванна кімната. Заборонено дезінфікувати поверхні ліжечка для немовляти, їх слід ретельно очищати мильним розчином. Також не треба проводити дезінфекцію поверхонь до яких доторкується немовля (наприклад, підлога в кімнаті), так як існує великий ризик гострого отруєння дезінфекційними агентами. Якщо дитину необхідно помістити на поверхні, які попередньо були дезінфіковані (наприклад, ванна), їх слід ретельно промити водою або мильним розчином з водою.
 4. При важкому перебігу COVID-19 або інших ускладненнях, які заважають вам доглядати за дитиною або не дозволяють продовжувати грудне вигодовування, слід провести зціджування грудного молока та забезпечити безпечне годування немовляти із дотриманням респіраторної гігієни та етикету кашлю.
 5. В разі, якщо Ви занадто погано себе почуваєте, щоб годувати грудьми або зціджувати грудне молоко, слід проконсультуватися з медичним працівником щодо можливості використання замінників грудного молока або донорського молока з подальшим відновленням грудного вигодовування після перерви.
 6. Якщо матері зціджують грудне молоко в лікарні, слід використовувати спеціально призначений для цього молоковідсмоктувач. Дотримуватись рекомендацій щодо миття молоковідсмоктувача після кожного використання (якщо використовується).
 7. Передбачити можливість попросити здорову особу годувати дитину. Жінкам, які годують дітей сумішшю або зцідженим молоком із пляшечки, потрібно суворо дотримуватися рекомендацій щодо стерилізації пляшечок.