Рекомендації щодо профілактики COVID-19

Що робити для профілактики коронавірусу та зменшення ризику поширення?

1. Бути свідомими та зменшити соціальну активність.
  2. Зберігати спокій і не панікувати.
  3. Використовувати та розповсюджувати інформацію тільки з перевірених джерел.
  4. Дбати про гігієну рук, приміщення, а також речей, якими найчастіше користуєтеся (наприклад, мобільного телефону та комп’ютера).
  5. Уникати рукостискання та поцілунків при зустрічі з друзями, колегами, знайомими, сусідами тощо.
  6. Організувати для співробітників умови для дистанційної роботи.

Загальні рекомендації щодо профілактики COVID-19:

• – слід мити руки з милом протягом не менш, ніж 20 секунд;
  • – не торкайтеся брудними руками очей, носа та рота;
  • – якщо захворіли – залишайтеся вдома;
  • – потрібно чхати та кашляти у згин ліктя або прикривати рот, ніс серветками;
  • – регулярно провітрюйте приміщення та дезінфікуйте поверхні;
  • – з людьми тримайте дистанцію в 1,5 метри, особливо з тими, хто має симптоми респіраторного захворювання.

Рекомендації щодо профілактики COVID-19 літнім людям:

• – дотримуйтесь загальних рекомендацій стосовно гігієни;
  • – без нагальної потреби не виходьте з дому;
  • – якщо захворіли – залишайтеся вдома;
  • – не йдіть до свого лікаря з метою поміряти тиск та поспілкуватись;
  • – якщо ви – користувач програми “Доступні ліки”, то в разі закінчення відповідних лікарських засобів, звертайтесь до свого сімейного лікаря або терапевта ПО ТЕЛЕФОНУ, щоб отримати електронний рецепт дистанційно;
  • – користуйтеся допомогою онуків, рідних, сусідів в разі потреби придбати ліки, товари першої необхідності, продукти.

Рекомендації щодо профілактики COVID-19 тим, хто працює в офісах, установах, підприємствах:

• -вітайтеся з колегами безконтактно;
  • – мийте руки до входу в кабінет або приміщення. Не торкайтеся чистими руками перил, ручек дверей тощо;
  • – регулярно дезінфікуйте поверхні в тих місцях, де ви знаходитесь, та поверхні приладів та пристроїв, на яких працюєте (наприклад, це можуть бути дверні ручки, поручні, столи, підвіконня, клавіатура, смартфон, пульт управління, касовий апарат тощо);
  • – регулярно провітрюйте приміщення;
  • – максимально використовуйте онлайн-ресурси для проведення нарад, конференцій та ін.
  • – не проводьте зборів колективів;
  • – якщо працюєте з людьми, подбайте про власний захист та тримайте дистанцію;
  • – подбайте про безпечний прийом їжі на роботі;
  • – якщо захворіли ви або члени вашої родини, залишайтесь вдома.

Джерела достовірної інформації

• Офіційний веб-сайт МОЗ http://www.moz.gov.ua/
  • Офіційна сторінка МОЗ у Facebook https://www.facebook.com/moz.ukr/
  • Офіційний телеграм-канал Міністерства Коронавірус_інфо https://t.me/COVID19_Ukraine
  • Telegram-бот МОЗ Із відповідями на найпоширеніші питання про коронавірус https://t.me/COVID19_Ukraine_Bot
  • Відповіді на основні запитання про COVID-19 http://covid19.com.ua

Що робити, якщо у вас симптоми COVID-19?

Алгоритм поведінки для пацієнта

1. Залишайтесь вдома.
  2. Подзвоніть своєму лікареві.
  3. Опишіть своєму лікарю симптоми, історію подорожей. Окремо потрібно розповісти, чи були ви в контакті з людьми, які потенційно можуть бути інфіковані (наприклад, такими, що повернулися з країн з місцевим розповсюдженням вірусу).
  4. Виконуйте інструкції свого лікаря.
  5. При невідкладних станах – температура вище 38, яка не збивається, та утруднене дихання – набирайте 103.

Пам’ятайте, більшість респіраторних захворювань мають схожі симптоми.

Підстави для підозри COVID-19:

1. кашель;
  2. – ускладнене дихання;
  3. – підвищена температура;
  4. – протягом останніх 14 днів ви перебували в країні, де зафіксовано COVID-19;
  5. – контактування з людиною, інфікованою коронавірусом.

–  Якщо ви маєте симптоми COVID-19, не потрібно негайно йти до свого лікаря або в найближчу лікарню.

–  Не потрібно самостійно приймати рішення та йти на тестування стосовно наявності COVID-19. По-перше, рішення про необхідність тестування приймає ваш сімейний лікар або терапевт. По-друге, в лабораторії та лікарні збільшується ризик підхопити вірус, якщо поруч буде людина з коронавірусом.

–  Не потрібно робити тест на коронавірус людині зі звичайним ГРВІ.

–  Перше, що потрібно зробити, це – подзвонити лікарю, з яким укладено декларацію. Якщо ви не уклали декларацію, одразу телефонуйте на гарячу лінію з питань коронавірусу у вашій області, на гарячу лінію МОЗ 0-800-505-201 або Центру громадського здоров’я +38 044 425 43 54. Також можна подзвонити на Урядовий контакт-центр за номером 1545.

–  Подальший алгоритм дій вам скаже ваш лікар або оператор контакт-центру, на який ви зателефонували.

–  Запишіть та розмістіть так, щоб знайти найшвидше, наступні номери телефонів:

• – номер реєстратури центру надання первинної медико-санітарної допомоги, в якому ви обрали свого лікаря;
  • – номер мобільного вашого сімейного лікаря або терапевта;
  • – в кожній області працює цілодобова гаряча лінія з питань коронавірусної інфекції. Знайдіть та запишіть цей номер також.

–  Подбайте про те, щоб у ваших батьків, бабусь, дідусів та інших літніх родичів також були номери телефонів, за якими вони можуть звернутися за консультацією та допомогою.