ПРОЕКТ “Е-МАЛЯТКО” В УКРАЇНІ

Інформація про впровадження в Україні послуги

«е-Малятко» як експериментального проекту.

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального  проекту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини» від 10 липня 2019 р. №691.

Експериментальний проект «е-Малятко» реалізовуватиметься протягом 2020-2022 років. Цей  Порядок визначає процедуру надання комплексної послуги «е-Малятко», що забезпечить створення сприятливих умов для належної реалізації прав дитини.

Уряд підтримав експериментальний проект щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини. Це зумовлено необхідністю створення державою ефективного механізму надання комплексу послуг, спрямованих на реалізацію дитиною права на соціальний захист, права на місце проживання та інших прав, що пов’язані з її народженням.

Документом передбачено забезпечити можливість батькам новонародженої дитини під час державної реєстрації її народження отримати комплексну послугу «е-малятко», яка складатиметься з:

• Державної реєстрації народження дитини та визначення її походження;
  • Реєстрації місця проживання новонародженої дитини;
  • Внесення відомостей про дитину до Реєстру пацієнтів, що ведеться у центральній базі даних електронної системи охорони здоров’я;
  • Реєстрації її у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків;
  • Призначенні допомоги при народженні дитини;
  • Видачи посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї;
  • Призначенні допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
  • Визначення належності новонародженої дитини до громадянства України;
  • Внесення інформації про новонароджену дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з присвоєнням унікального номеру запису в ньому.

Крім того, пропонується забечпечити можливість батькам дитини віком до 14 років зареєструвати її місце проживання шляхом подання документів в електронній формі за умови, що така реєстрація здійснюється за наявним у реєстрі територіальної громади зареєстрованим  місцем проживання батьків чи одного з них.

Водночас забезпечується можливість фізичним особам віком від 14 до 18 років під час оформлення паспорта громадянина України вперше зареєструватися у державному реєстрі фізичних осіб – платників податків платником податку у порядку, визначеному Державною міграційною службою та Державною податковою службою.

Послуга «е-Малятко»  надаватиметься  за бажанням одного чи обох батьків  дитини. Заяву можна буде подати до відділу ДРАЦС  в паперовій або електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису, або через ЦНАП.

Якщо між закладом охорони здоров’я, де дитина народилася, та ДРАЦС підписано меморандум, то заяву можна буде подати відразу з лікарні.  До заяви долучатимуться лише заява другого з батьків, якщо вони проживають окремо, медичне свідоцтво про народження та квітанція про сплату адмінзбору. Про дитину робитимуть запис в Єдиному державному демографічному реєстрі з унікальним номером, а також одразу присвоюватимуть РНОКПП, який в режимі он-лайн передаватиметься до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Заявника інформуватимуть про результати наданих послуг через електронні засоби комунікації. Свідоцтва про народження без унікального номеру запису залишаються дійсними та мають однакову юридичну силу з іншими свідоцтвами.

За новим абзацом у п.11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Уряду від 2 березня 2016 р. №207, відмовити у реєстрації місця проживання новонародженої дитини з підстави неподання необхідних документів неможливо відповідно до Порядку надання комплексної послуги «е-малятко».

Новими  п.п.18-1, 21-1 – 21-3 певною мірою дублюються положення Експериментального  проекту,  з тією відмінністю, що реєстрація місця проживання новонародженої дитини здійснюватиметься виключно на підставі відомостей, отриманих в порядку інформаційної взаємодії з державним  реєстром актів цивільного стану громадян.

Місце проживання дитини до 14 років реєструватиметься на підставі е-заяви без подання додаткових документів. Реєстрація здійснюватиметься в день подання особою документів або не пізнише наступного робочого дня у разі їх отримання поза робочим часом. Відомость щодо ПІБ дитини, батьків, номера та серії свідоцтва про народження дитни перевірятимуться на відповідність даним Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Запропонований механізм надання таких послуг дозволить мінімізувати кількість документів та процедурних дій, що вимагаються для їх отримання і значно зменьшить адміністративне навантаження на батьків.

Управління праці та соціального захисту населення